Nápaditý svatební pomocník

Družička – její úkoly a povinnosti

Družička – její úkoly a povinnosti

Být požádána o to, být nevěstinou družičkou je velká čest. Pro mnoho dívek je to výjimečnou příležitostí. Ačkoli pokud jste nikdy družička nebyla, nebo nevíte co to vlastně všechno obnáší, může to být trochu záludný úkol. Nemusíte se však obávat, vytvořili jsme pro vás Ultimátního průvodce družičky. Dozvíte se vaše povinnosti před obřadem i na Velký den.

 

 

Družička a trocha historie

 

Role družičky se liší napříč kulturami, náboženstvími i stoletími. Ve starém Římě družičky pochodovaly po boku nevěsty do vesnice ženicha. Měly jí ochránit před případnými nepřáteli, kteří by chtěli ukrást nevěstino věno. Západní tradice družičky však vychází z pozdějšího římského zákona, který vyžadoval na svatbě deset svědků. Družičky i doprovod ženicha si oblékli stejné šaty jako nevěsta a ženich, aby zmátli zlé duchy, kteří díky tomu nepoznali, který pár se ve skutečnosti bere.

Dříve byly družičkami mladé dívky z rodiny nevěsty, dnes to jsou hlavně nejlepší kamarádky nebo sestry nevěsty.

 

 

družičky

 

 

Přípravy na svatbu

 

V dnešní době družičky pomáhají nevěstě s výběrem šatů, s pozvánkami, zasedacím pořádkem a také výzdobou místa obřadu. Starší družičky samozřejmě nesmějí chybět na její rozlučce se svobodou, kterou jí pomáhají zorganizovat.

 

 

Ráno před svatbou

 

Všechny družičky se podle tradice oblékají u nevěsty doma nebo tam, kde se obléká nevěsta. To má zabránit různým nehodám se svatebními outfity a případně provést poslední úpravy.

Hlavní družička bývá zároveň i svědkem a měly by měla hlavní organizátorkou příprav nevěsty i ostatních družiček. Měla by tam být hlavně pro to, aby uklidnila nevěstu před jejími obavami. Také musí zkontrolovat, že je každý na svém místě a má na sobě správné oblečení.

Při samotné přípravě nevěsty musí být družička přítomna, aby případně pomohla kadeřnici a kosmetičce. Pomáhá také nevěstě do šatů a aranžuje na ní všechny doplňky.

Hlavní družička má pak za úkol nosit jakousi Krabičku Poslední Záchrany (nebo spíše kabelku :)) s kapesníčky, krémem, leskem na rty, léky proti bolesti, náplasti a malé šitíčko pro případ, že by se stala nehoda s šatami.

 

 

družičky a nevěsta, družička

 

 

Cesta na obřad

 

Družičky a další doprovod většinou jede na obřad s nevěstinou matkou. Těsně před obřadem udělá fotograf několik snímků nevěsty s družičkami

 

 

Obřad

 

Když nevěsta dorazí, hlavní družička se musí ujistit, že nikdo nechybí a každý je na svém místě. Všechny ostatní družičky i malé holčičky musí být seřazeny za nevěstou a být připravené na její vstup. Potom musí udělat poslední kontrolu nevěstiných šatů, účesu a závoje.

Pokud jsou na svatbě malé děti, například společně nesou nevěstin závoj, nebo při odchodu hází před novomanžele květy z košíčků.

 

 

Po obřadu

 

Po tom, co proběhne to nejdůležitější, družička by stále měla být nevěstě nablízku, pokud bude potřebovat vyřešit organizační problémy, svolat svatebčany na fotografování, nebo pohlídat kytici.

Nesmíme zapomenout ani na oblíbené fotografování s nevěstou! 🙂

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:%d blogerům se to líbí: