Nápaditý svatební pomocník

Co dělat, když matrika nemá volný váš termín svatby?

Co dělat, když matrika nemá volný váš termín svatby?

Zasnoubení máte šťastně za sebou a začínáte plánovat váš svatební den. Jedním z prvních míst, kam se vydáte, bude příslušný matriční úřad. Pečlivě jste si vybrali datum obřadu a máte přesnou představu také o místě, kde se chcete vzít. Přijdete na matriku, řeknete, kdy a kde bude svatba a pak přijde šok. Váš termín je obsazen!

Hodina, kterou chcete není možná, a ještě jste se netrefili do výjezdního dne. Smůla. Co teď?

V České republice se můžete nechat oddat v podstatě třemi základními způsoby. Klasický občanský sňatek, církevní sňatek a symbolická svatba.
 
Nejvíce snoubenců v rámci České republiky se nechá oddat v rámci občanského sňatku. V tomto případě vás oddá úřední osoba z příslušného matričního úřadu. Vždy jdete na matriku, pod kterou spadá místo obřadu. Matriky ale mají předem stanoveny oddávací dny i časy. Které přesně to jsou se dozvíte a stránkách dané matriky, nebo telefonicky. Obřad může proběhnout v rámci úředně stanoveného oddacího místa, nebo i mimo něj. Za svatbu mimo toto místo zaplatíte poplatek. Jeho výše se liší město od města (například v Olomouci zaplatíte 11 000 Kč za obřad mimo radnici) a najdete ji také ve většině případů na webových stránkách matriky.
 
Nevýhodou tohoto typu obřadu je, že si nemůžete vybrat oddávajícího. Proslov k novomanželům je pevně daný a používaný většinou dlouhá léta. Zasahovat do něj není možné (o tom jsem se osobně přesvědčila, když jsem chtěla mít v rámci obřadu vlastní slib, který bychom si s manželem řekli).
 
Takže v ideálním případě přijdete na matriku, váš termín i hodina jsou stále volné, váš oddávající má úžasné rétorické schopnosti a k tomu přijede na vámi vybrané místo a ve vámi vybraný termín. Pohádka.

Jaká je realita?

Často ale nastává na matrice pro většinu, především nevěst, velké zklamání. Osobně si myslím, že každý má právo si svobodně zvolit kdy a kde se chce vzít. Bohužel úřední „šiml“ tuto možnost značně omezuje. Váš vysněný termín může být obsazen už rok dopředu. Nebo vám nevyhovuje čas obřadu. A oddat vás na vašem vybraném místě? Samozřejmě, ale jedině v přesně daných datech a časech. Kam zmizela možnost volby?
 
Nezoufejte. Úředníci matriky nejsou jediní, kdo vás může oddat.
 
Existuje možnost, jak se nechat zcela legálně oddat přesně ve vámi vybraný termín, a to doslova kdekoliv. Jedná se o variantu církevního obřadu, který ale neprobíhá v kostele a mohou jej podstoupit také nevěřící páry.
 
V České republice působí několik církví, které můžete oslovit. Například Českobratrskou církev evangelickou, Unitářskou církev nebo Husitskou církev. Mají mezi sebou duchovní, pastory nebo kněží, kteří mají právo oddávat.

Zkuste poptat Náboženskou společností českých unitářů. Přijedou za vámi kdykoliv a kamkoliv. Před obřadem se oddávající chce se snoubenci setkat. Nemusíte se vůbec bát. Nejde o žádné náboženské rituály ani zpověď. Chce vás prostě poznat. Společně pak sestavujete svatební proslov. Je úžasné, že proslov je personifikovaný. Pokud v něm chcete zmínit vaše seznámení, poděkovat rodičům, nebo si do něj vložit vlastní slib, není v tom žádný problém.
Tento obřad je zpoplatněn. Cena se pohybuje zhruba kolem 6000 Kč (část peněz pak odvádějí své církvi).
 
Podobně jako u klasického církevního sňatku v kostele vám musí na matrice nejprve vydat Osvědčení k církevnímu sňatku”, které předáte svému oddávajícímu. Po obřadu vám vystaví „protokol o uzavření manželství“ – s ním pak musíte co nejdříve zajít na matriku, kde vám vydají oddací list.
 
Kromě Náboženské společnosti českých unitářů jsou i další možnosti. Vesměs to funguje u všech velmi podobně. Na konci článku najdete seznam všech náboženských společností v České republice.
 
Takže až vám na matrice řeknou, že nemají termín, nepřijedou, nebo že to, co požadujete prostě nejde, zůstaňte v klidu. Najděte si někoho, kdo vás oddá přesně podle vašich představ. Je to váš den a máte právo si vybrat místo, čas a ideálně i kdo vás oddá a jaký bude proslov.

Seznam registrovaných církví a náboženských společností v ČR

 
Apoštolská církev >> www.apostolskacirkev.cz
Bratrská jednota baptistů >> www.baptist.cz
Církev adventistů sedmého dne >> www.casd.cz
Církev bratrská >> www.cb.cz
Církev československá husitská >> www.ccsh.cz
Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů >> www.mormon.org
Církev řeckokatolická >> www.exarchat.cz
Církev římskokatolická (katolická) >> www.cirkev.cz
Českobratrská církev evangelická >> www.e-cirkev.cz
Evangelická církev augsburského vyznání v České republice >> www.ecav.cz
Evangelická církev metodistická >> www.umc.cz
Federace židovských obcí v České republice >> www.fzo.cz
Jednota bratrská >> www.jbcr.info
Křesťanské sbory >> www.krestanskesbory.cz
Luterská evangelická církev a. v. v České republice >> www.lecav-praha.unas.cz
Náboženská společnost českých unitářů >> www.unitaria.cz
Náboženská společnost Svědkové Jehovovi >> www.jw.org/cs/
Novoapoštolská církev v České republice >> www.nak.cz
Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku >> www.pravoslavnacirkev.info
Slezská církev evangelická augsburského vyznání >> www.sceav.cz
Starokatolická církev v České republice >> www.starokatolici.cz
Církev Křesťanská společenství >> www.kaes.cz
Obec křesťanů v České republice >> www.obec-krestanu.cz
Mezinárodní společnost pro vědomí Krišny, Hnutí Hare Krišna >>www.harekrsna.cz
Česká hinduistická náboženská společnost >> www.hinduismus.cz
Ústředí muslimských obcí >> www.islamweb.cz

Mohlo by vás zajímat:%d blogerům se to líbí: