Svatební šaty za ceny půjčovného?

viviana

nove-svatebni-saty.cz

Vybíráte svatební šaty? Nevíte kde si je koupit? Nebo uvažujete nad tím, že si je jenom půjčíte? Kupte si šaty za cenu půčovného. Máme pro vás tip na svatební šaty, které nejsou okoukané.

Například svatební šaty Viviana z produkce Watters (USA) jsou luxusní svatební šaty s překrásným vyšíváním a třpytivými krystaly Swarovski. Můžete je pořídit za 10 000 korun.

Samina

nove-svatebni-saty.cz

Co potom svatební šaty Samina?
To jsou luxusní nadýchané svatební šaty se širokou volánkovitou sukní a překrásným páskem zdobeným krystaly Swarovski.

Jejich cena je 8 000 korun.

Nemusíte mít obavy, že by byly šaty nošené. Všechny jsou nepoužité.

Podívejte se na nove-svatebni-saty.cz a vyberte si šaty za cenu půjčovného. Tato příležitost se nebude opakovat. (Ve stejném domě, kde se nachází salon Magnolia, sídlí tiskárna svatebních oznámení Printia, která rozšiřuje své prostory. Magnolia musí stávající prostory opustit a přenechat je tiskárně.)

logo_magnolia2

Výběr svatebních šatů

Téměř každá žena si alespoň jednou představovala, jaké budou její svatební šaty. Snila o tom, jak se bude připravovat na svatbu a vybírat si své pohádkové šaty. V dnešní době je opravdu mnoho možností, jak šaty získat. Je velice důležité, aby šaty nevěstě seděly jak na těle, tak i na duši. Přeci jenom díky technologiím jako je fotoaparát a videokamera bude mít vzpomínky uchovány napořád.

Připravil jsem si pro vás několik tipů, na co nezapomenout při výběru šatů.
svatebni-saty-kylilah_det3 svatebni-saty-olivia svatebni-saty-samina

Styl svatby
Šaty by měly korespondovat se stylem svatby nebo alespoň nebýt s ním v přímém rozporu. Je dobré zohlednit i místo konání obřadu. Např. pro svatbu v  kostele se příliš nehodí odhalený model šatů.

Hledejte inspiraci
Před vstupem do svatebního salonu nasbírejte inspiraci v nejrůznějších svatebních magazínech, webových stránkách svatebních salonů. Prohlédněte si časopisy se svatební tématikou nebo prolistujte katalogy se svatebními šaty. Vytvoříte si tak představu o tom, jaké šaty se vám líbí a ve svatebním salonu vám pak lépe pomohou s konkrétním výběrem.

Půjčit, koupit anebo ušít
Na tuto otázku si budeme moci odpovědět až ve chvíli, kdy si stanovíte rozpočet na šaty. I když každá nevěsta by chtěla mít vlastní šaty ušité na míru, ne každý si to může dovolit. Mnohdy je nejlevnější variantou návštěva půjčovny, ale nemusí to být vždy pravda. Přáním každé nevěsty je to, aby si svatební šaty oblékla jen jednou, a proto si myslím, že si je můžete jen půjčit. Přeci jen budete mít velké množství fotek na památku a šaty nebudou zbytečně zabírat místo ve vašem šatníku. Pokud si ale šaty necháte ušít, můžete si být jistá, že vy i vaše šaty budete jedinečné.

Šaty musí přesně padnout
Šaty vám musí přesně padnout a neexistují žádné šaty, které padnou na každou postavu. Z toho důvodu si vždy nechte poradit od své poradkyně (přítelkyně) a od zkušeného personálu salonu. Důležité je neudělat zásadní chybu v tom, že si řeknete, že do svatby zhubnete a vezmete si šaty menší, než je Vaše současná konfekční velikost. Může se stát, že šaty ve výsledku nebudou sedět v místech, kde předtím padly perfektně.

svatebni-saty-briasvatebni-saty-aurorasvatebni-saty-delphine

Nezapomeňte na pohled zezadu
Až budete stát u oltáře, každý ze svatebčanů se bude dívat na vaše záda. Nepodceňujte proto vzhled šatů ze všech úhlů pohledu.

Hlavně trpělivost
Nesmíte se nechat rozladit tím, když vám první vyzkoušené šaty nepadnou tak, jak si přejete. Znamená to, že na vás ty nejlepší teprve někde čekají. Nemusíte si vybrat šaty hned první den. Je dobré mít srovnání. Vybírejte tak dlouho, jak budete potřebovat, a hlavně si to pořádně užijte.

Kontaktujte salon předem
Vždy než půjdete do salonu, je lepší si domluvit schůzku předem. Už jen z důvodu, že bude obsluha věnovat svůj čas jenom vám a také vám řekne v jaký den budou mít nejvíce šatů. Některé šaty mohou být v určitý dny půjčené a pak si je prostě nemůžete vyzkoušet.

Pozvěte si přítelkyni (rádkyni)
Je vhodné mít sebou někoho, kdo vám upřímně poradí a nebojí se vám říct i nepříjemnou pravdu do očí. Rádců by nemělo být ani málo, ani příliš. Při výběru se však řiďte především vlastním instinktem.

Výběr závoje
Pokud chcete mít závoj, vždy ho zkoušejte k vybraným šatům. Ne každý závoj se hodí ke všem šatům. Mám pro vás také dobrou radu. Pokud plánujete mít vyčesaný účes na svatební den, udělejte si alespoň culík. Pomůže vám to při zkoušení a v lepší představě.

svatebni-saty-kylilah_det3svatebni-saty-yardleighsvatebni-saty-kylilah

Myslete i na svůj pocit
I když vaše přítelkyně budou říkat, jak vám to sluší, ale vy se v šatech nebudete cítit dobře, nenechte se zviklat a zkoušejte dál, jsou to vaše šaty a jen vy je oblečete o svůj svatební den. Šaty by měly dobře držet na místě, abyste nebyla zbytečně nervózní.

Nezapomeňte na pohodlí
Musíte si uvědomit, že svatební šaty budete mít skoro celý den, proto by měly být pohodlné. Zkuste se v šatech projít, zatancovat si, posadit se, ohnout nebo natáhnout ruku. Pokud vše půjde a šaty se vám líbí, máte vyhráno. Ano, jsou to ty pravé.

Doplňky
Nezapomeňte na doplňky. Při jejich výběru myslete na rozpočet, jelikož za doplňky můžete zaplatit stejně nebo i více než za svatební šaty. Určitě budete potřebovat boty, silonky, spodní prádlo, případně vlasové doplňky, kabelku, něco přes ramena a v nepodlení řadě závoj.

V poslední řadě smlouva
Pokud si budete šaty půjčovat, pořádně si pročtěte smlouvu, než jí podepíšete. Ano jistě, říkají to všichni, ale něco na tom bude. Nebudete pak překvapené až budete šaty vracet.

Uložit

Uložit

Svatební šaty Pronovias 2015

Chystáte se po Vánocích na “tour de svatební salony”? Chcete si svatební šaty půjčit, koupit nebo nechat ušít? Pro inspiraci se podívejte na novou kolekci Atelieru Pronovias (http://www.pronovias.com/). Na své si přijdou jak zastánkyně tradiční krajky, tak dámy, co milují jednoduché linie bez ozdob, ale i Ty, které se nebojí obléknout do odvážnějších modelů. Šaty na ukázku byly vybrány co nejoriginálnější tak, aby byly tím, co ještě v rámci minulých sezón k vidění ani u konkurenčních značek nebylo.

Krajka je věčná. Toto heslo platí již několikátou sezónu a právem, jelikož krajkové šaty působí velmi žensky. Užší linie spolu s krajkou vytváří vysoce módní styl, který je současně decentně sexy. V takových svatebních šatech odhalíte své křivky a současně zůstanete cudně křehká.
svatebni-saty-Pronovias-03

Milujete novinky a nebojíte se odlišit? Pak se podívejte na následující modely, v nichž se prolínají různé materiály a současně se uplatňuje trend uzavřených šatů s rukávy.
svatebni-saty-Pronovias-01

Závěrem tu máme něco pro ty, co vyznávají francouzskou jednoduchou eleganci. Svatební šaty vůbec nemusí být zdobené a šité z někololika materiálů, aby byly chic. Stačí perfektní střih a hladká linie. Při zvolení těch pravých doplňků, elegantního drdolu a jednoduché kytice budete naprosto dokonalá.
svatebni-saty-Pronovias-02Obrázky zdroj: www.pronovias.com

Svatební šaty ve světě

Ne všude na světě je tradicí nosit klasické dlouhé bílé svatební šaty. Šaty se velice liší podle zemí a jejich historických a náboženských tradic.

Například:

Čína: Ženich i nevěsta jsou oblečení do nádherných šatů, na hlavě mají speciální čelenky a ozdoby. Mezi barvami převládá zlatá a červená. Některé rituály jsou ale dost podobné těm našim.

Oděv na svatbu v Číně

Svatební šaty v Číně

Japonsko: Do svatyně přicházejí ženich a nevěsta v kimonech. Dnes už to samozřejmě není tak masivní jako dříve. Kimona jsou z luxusních materiálů, krásně zdobená a pochopitelně velmi drahá.

Japonská svatba

Svatební šaty Japonských nevěst

Egypt: K svatebnímu oděvu bezpochyby patří zdobení nevěsty, které trvá dlouhé hodiny! Nevěstu pomalují hennou. Krásné vzory se během dlouhých osmi hodin objeví na ženských rukou, nohou, ale i na obličeji. Šaty bývají barevné, převážně červené.

Nevěsty v Egyptě

Egyptské svatební šaty

Indie: Indické svatební šaty jsou velmi propracované. Nevěsta obvykle nosí červenou, ale v současnosti většina nevěst experimentuje s barvami, jako je růžová, oranžová, fuchsiová a zlatá. Nevěsty mají jako doplněk mnoho šperků a výrazný make-up.

Svatba- Indie

Indické svatební šaty

Afrika: Nevěsta v Africe má přes jedno rameno přehozenou pestrobarevnou látku, která jim zakrývá pouze jeden prs. Ozdobená je korálky a na krku má pestrobarevné kruhy.

Africké svatby

Svatební šaty v Africe

Krojované svatební šaty

Samotný název kroj napovídá, cituji z knihy Historie svateb od Evy Jančíkové, že základ slova je ve středověkém řemesle, které provozovali tzv. krojiči suken.
Krojili – stříhali. Dívky, které se vdávaly v kroji, tím reprezentovaly svůj region. Střih, barva výšivky, ozdoby a další doplňky byly charakteristické pro oděv z určité oblasti. Kroj používaný jako svatební oděv byl honosnější, více zdobený aby se odlišil od běžného pracovního kroje. Nevěsta měla na hlavě tzv. partu, což byl věneček původně z pravých později umělých květů. Věneček nahrazoval funkci závoje. Přes ramena měla nevěsta polku – plachtu, která ji měla chránit před zlými silami. Většinou ji dostávala jako svatební dar.

Svatební kroj

Krojovaná svatba

Ve druhé polovině 19. století docházelo k pomalému odkládání svatebních krojů, které nahrazovaly svatební šaty, jak je známe dnes. Kroje však nikdy nevymizely ze šatníků a dodnes se používají při různých vesnických slavnostech hlavně v moravských regionech. Místní lid je na své kroje patřičně hrdý.

Historie svatebních šatů

Říká se, že šaty dělají člověka a správně zvolené svatební šaty dávají teprve slavnostní atmosféře ten správný lesk a třpyt. Svatební šat, stejně jako oděv všeobecně, podléhal módním proměnám. Odrážela se na něm doba vzniku, životní styl, kulturní a společenská úroveň. Svatební oděv byl vždy vnímán jako oděv výjimečný a byla mu věnována mimořádná péče i patřičná pozornost. V životě ženy symbolizovaly svatební šaty jedinečnou událost.

Jejich pořizovací hodnota byla často nemalá, ale s dalším nošením se obvykle nepočítalo. Málokdy se uchovávaly na památku nebo pro další generaci. Z historie však víme, že se tyto šaty z praktických důvodů přešívaly a barvily. Dámy je pak využívaly jako společenské róby. V období čtyřicátých a padesátých let se dokonce na Slovácku z nevěstiných šatů vyráběly peřinky do dětských kočárků. U krojovaných kompletů svatebních šatů se využívaly k dalšímu nošení třeba jen některé části oděvu a to hlavně při svátečních nebo slavnostních příležitostech.

V průběhu let se měnila barva i materiál svatebních šatů. Ne vždy měly šaty nevěsty bílou barvu a byly šité z jemných vzdušných materiálů. Ani závoj či věneček nebyly vždy součástí svatební róby.

Královna Victorie 1840 a její svatební šaty

Královna Victorie 1840

historie svatbeních šatů

Svatební šaty v letech 1940-1961

 Od antiky přes středověk až do současnosti

Antické nevěsty si oblékaly bílé, jednoduché tuniky ozdobené dokonale propracovanými detaily v podobě zlatých výšivek, náramků a pásků. Antická nevěsta vyjadřovala bílou barvou šatů své štěstí. Tyto šaty se asi nejvíce podobaly těm současným.

V období středověku se zvýraznily rozdíly mezi bohatstvím a chudobou. Královské a šlechtické rodiny svým nevěstám dopřály to nejlepší a dle poslední módy. Šaty měly výrazné barvy jako červená, vínová, zlatá a modrá. Měly neomezené finanční prostředky a tak se nešetřilo ani na drahých látkách (samet, mušelín či hedvábí). Šaty byly často obšité kožešinami. Rodiny se řídily jednoduchým pravidlem: čím ozdobenější a s co nejdelším závojem šaty byly, tím byla nevěsta z bohatší rodiny. Nevěsta tedy reprezentovala nejen sebe, ale i celou svou rodinu. Nevěsty z nižších vrstev si braly na svatbu kroje nebo své nejlepší nedělní šaty, ve kterých chodily do kostela.

Bílé dlouhé krajkové šaty si poprvé na svou svatbu oblékla královna Viktorie (později císařovna) v roce 1840, když si brala za manžela prince Alberta. Bílá barva tehdy nebyla symbolem nevinnosti a čistoty – tím byla barva modrá. Její sněhobílé šaty byly velkým překvapením a záhy po jejím sňatku se začaly nosit bílé svatební šaty všude v Anglii i Americe. Její sňatek braly ostatní nevěsty, jako sňatek snů a v bílých šatech se proto nejedna nevěsta cítila jako císařovna.

Koncem 19. století přišly na řadu městské salóny, které vymýšlely šaty různých barev a střihů. Módní tehdy byly ručně vyšívané závoje a také šedé látky poseté perlami.

S blížící se první světovou válkou přišla krize, která udělala konec velkému svatebnímu parádění. Nevěsty v té době oblékaly hlavně kostýmky a kloboučky. I bohaté nevěsty si nechávaly šít šaty jednoduchého střihu.

Až po druhé světové válce se móda se dostávala opět do popředí a trend dlouhých a bohatých svatebních šatů opět získal své důstojné místo na výsluní. Mohly za to především hvězdy stříbrného plátna, které oblékaly dlouhé večerní luxusní šaty. Příkladem budiž úchvatné filmové róby Adiny Mandlové. V třicátých letech se jako svatební prosazovaly jednoduché elegantní večerní šaty nebo bohaté šaty v romantickém hollywoodském stylu. Opět dominovala bílá barva. Stejně tak tomu zůstalo v období až od konce druhé světové války po současnost. Dodnes převládá bílá společně s jemnými pastelovými barvami na všech svatebních modelech.

Současný styl a provedení šatů podléhá světovým módním trendům. Můžeme potkat nevěstu v bohatých dlouhých šatech s vlečkou a závojem, v jednoduchých přiléhavých šatech bez výraznějších ozdob, v hravém krátkém modelu či v elegantním světlém kalhotovém kostýmu. Potkáme nevěsty v těch nejdražších šatech od nejznámějších světových návrhářů i v neformálních plážových šatičkách. Současné nevěsty se tedy mohou oblékat téměř do jakéhokoliv modelu různé délky i střihu. Ani barevnost šatů dnes již není ojedinělá, když převládá barva bílá. Nesmíme zapomenout ani na zvláštní kouzlo v podobě doplňků, jakými jsou jemný závoj, věnečky, perličky, mašle, umělé či živé květiny, čelenka nebo klobouk.

Ať už si nevěsta s ženichem obléknou na svatební obřad cokoliv, měli by však vzájemně barevně ladit a vždy by se měli cítit příjemně a prožívat svůj VELKÝ DEN naplno.

 

Svatební šaty od roku 1900 až po současnost

historie svatebních šatů

Svatební fotografie roku 1900-1910

 

Svatební šaty

léta 1961-1968

Historie svatebních šatů v letech 1961-1968

1975,1987,1997,..

fotografie z let 1975-součastnost

 

Svatební šaty – Královské svatby

Na začátek je nutno říct, že svatební oděv ženicha moc kreativity nenabízí. Jeho oděv se skládá z obleku, košile, kravaty či motýlka. U ženicha z královského rodu sloužícího v armádě pak jde většinou o vojenskou uniformu. S velkou netrpělivostí se však očekává, v jakých šatech prožije svůj svatební den nevěsta. Ještě s větší nedočkavostí pak stoupá zájem o vzhled šatů, je-li nevěstou známá celebrita nebo jedná-li se o svatbu královskou, ať už je nevěsta urozeného původu či nikoliv.

Královská svatba je velkou světovou událostí. Módní návrháři s napětím očekávají, pro kterého z nich se budoucí nevěsta rozhodne, a kdo bude mít tu čest vytvořit právě pro ni svatební róbu. Zvolení návrháři většinou bývají z dané země.

Královské nevěsty to ale nemají příliš jednoduché. Musí ctít rodové tradice, protokol. Jejich róby jsou převážně romantické, s dlouhou vlečkou, poseté brilianty a jsou vždy doplněny závojem. Tradiční barva je bílá, ale může být i krémová či šampaň. Šaty bývají velmi nákladné.

Například:

Šaty Kate Middletonové  – Velká Britanie

Autorkou šatů je Sara Burtonová ze salonu Alexandera McQueena. Šaty podle návrhářky dělají moderní dojem proto, že nejsou krajkou zdobeny celé, ale místy tvoří róbu hladká látka. Jsou viktoriánského střihu a jsou velmi lehké. Doplněny jsou závojem a tiárou (korunka) se skoro 900 diamanty, kterou na svatbu zapůjčila Williamova babička, královna Alžběta II. Pro zajímavost, britská královna Alžběta II. se poznala se svým mužem už v 7 letech. V roce 1946 se tajně zasnoubila a o rok později proběhly formální zásnuby.

královská rodina

Královská svatba

 

Zara, vnučka britské královny Alžběty II.- Velká Britanie

Nevěsta měla krásné šaty v barvě slonové kosti s odhalenými rameny a bohatým závojem od královského návrháře Stewarta Parvina. Někomu přišly příliš všední a jednoduché, na druhou stranu skvěle ladily s řeckým stylem tiáry a s uhlazeným drdolem. Tiára je jedním z mnoha skvostných kousků z královské sbírky. Darovala ji Alice Battenberská u příležitosti této svatby.

Zara, vnučka britské královny Alžběty II.

Zara a její manžel

Svatební šaty kněžny Charlene –  Monaco

Charlenina volba byla jasná. Její dlouholetý přítel Armani se svým týmem vytvořil překrásné, jednoduché a elegantní svatební šaty. Bylo na ně použito 130 metrů hedvábí, které bylo sešíváno nití potaženou platinou. Zdobilo je 40 000 křišťálů Swarovski, 20 000 perlových slziček a 30 000 kamínků ve zlatém odstínu. Kamínky a křišťály vytvářely na šatech květinové vzory. Samozřejmě nechyběla ani dlouhá vlečka. Diamantová ozdoba květinového vzoru, která pochází z devatenáctého století a je dědictvím po princezně Charlotte, držela 20m hedvábný závoj.

Monaco

Královská svatba

Nejočekávanější královské svatby

Pippa Middletonová

Další svatební kandidátkou je sestra britské vévodkyně Kate, Pippa. Ta se koncem loňského roku vrátila z romantické dovolené v Indii, kde ji přítel Nico Jacskon požádal o ruku. Tedy během letošního roku se snad rozezní svatební zvony a Pippa se předvede luxusní bílé róbě. S bakéřem Nicem jsou spolu rok a půl.

Švédský princ Karel Filip

Pětatřicetiletý mládenec zlomil srdce tisícům žen. Svou atraktivitou a původem dráždil mnoho slavných žen, které mu nadbíhaly. Jeho partnerkou byla od roku 1999 Emma Pernald. Vztah se po deseti letech rozpadl. Součastnou přítelkyní je modelka Sofia Hellqvist. Pár se nevyhnul skandálům, když světlo světa spatřily fotky pózující Sofie v plavkách, omotaná hady. Sám princ se svatbou dlouho odolával a odmítal svazek manželský. V pátek 27. června 2014 v půl páté odpoledne stockholmského času Švédský královský dvůr to oznámil „Princ Carl Philip se zasnoubil s přítelkyní Sofií Hellqvist“.

Princ Harry

Jedním z nejžhavějších želízek v ohni je druhorozený britský královský syn Harry. Údajně prohlásil, že se ožení v roce 2014. Jeho vyvolenou se má stát o pět let mladší partnerka Cressida Bonas. Cressida se však obává, že ji povinnosti a královská etiketa zničí. Nechtěla se podřizovat zvykům a názorům britské královské rodiny. Harry jí však oznámil, že by se do třiceti chtěl oženit a začít plodit děti. Britové už se těšili na další královskou svatbu, jenže teď přichází zpráva o údajném rozchodu. I když je ryšavý princ Harry stále singl, na nezájem žen si stěžovat nemůže.

Zajímavosti :

  • Rok 2011 byl rokem mnoha královských svateb:

William a Catherine: 29. dubna – Velká Británie

Nathalie a Alexander: 18. června – Dánsko

Albert a Charlene: 2. července – Monaco

Zara a Mike: 30. Července – Velká Británie

Georg Friedrich a Sophie: 27. srpna – hlava Hohenzollernského rodu a prapravnuk posledního německého císaře si bral princeznu Sophii von Isenburg

Jigme Khesar Namagyal Wandchuck a Jetsun Pema: 13. října – bhútánský král

 Mezi královskými rodinami je možné nalézt i takové snoubence, kteří zbořili některé z tradic, které do té doby panovaly, a tak např. pradědeček prince Williama král Jiří VI. si vzal první neurozenou nevěstu či britská princezna Zara, vnučka královny Alžběty II., se rozhodla porušit tradici a nepřijmout při svatebním obřadě jméno svého manžela. Jako známá sportovkyně se tudíž nadále jmenuje Zara Philips.

Trendy pro rok 2014 – svatební šaty

Zeptala jsem se mladé módní návrhářky Petry Míkové, jaké trendy a barvy mohu v letošním roce očekávat a odpověď byla následující.
Aktuálním trendem jsou svatební šaty přiléhavého střihu. Mohou mít zahalený přední díl a naopak odhalená záda. Významnou novinkou jsou pak šaty s překříženými ramínky v oblasti zad.

trendy svatební šaty

Pozadu nezůstávají ani krátké svatební šaty, mnohdy až nad kolena. I takové šaty dokáží z nevěsty udělat elegantní dámu a v teplém počasí jsou navíc velmi praktické. Nadále se objevují i siluety mořské panny. Ve zpracování šatů převládá symetrie.

I svatební kalhotové kostýmky nejsou žádnou výjimkou. Charakteristické pro toho období jsou kalhoty s vysokým pasem se záhyby.
Navracejí se mini bolerka, převážně z lehkých a částečně transparentních materiálů, popřípadě z krajky, kdy často na první pohled působí jako nedílná část šatů.
Klade se důraz na smysl pro detaily, třpytivé prvky, vrstvení a minimalismus. Zdobení šatů je často velmi střídmé a elegantní – jednoduchá spona, něžný kanýrek, přičemž dominantní je maximálně jeden prvek. Výhodou současných svatebních šatů je, že díky své nadčasovosti neztratí své kouzlo při pohledu zpět ani za pár let.
Základní barvou pro svatební šaty je stále klasická bílá. Tuto barvu však doplňují i tóny lososové až růžové. V kolekcích výrazných svatebních značek se objevují i velmi netradiční barvy jako je např. černobílá kombinace nebo rudě červená. Prosazuje se také ombré trend, například smetanové šaty, které se ve spodní části sukně přemění do nádherné mocca barvy. (Ombré je všeobecně technika stínování barev).
Specifický odstín barevnosti se může lišit podle konkrétních barev svatby, například mohou být šaty v barvě starorůžové nebo levandulové. Stále oblíbená je i barva šampaň či její světlejší dvojče – ivory. Někdy se šaty kombinují i se zlatou barvou. Obecně lze říci, že nevěsty jsou z hlediska barevnosti šatů stále odvážnější.

trendy svatební šaty 2014 2015