Nápaditý svatební pomocník

Krojované svatební šaty

Samotný název kroj napovídá, cituji z knihy Historie svateb od Evy Jančíkové, že základ slova je ve středověkém řemesle, které provozovali tzv. krojiči suken.
Krojili – stříhali. Dívky, které se vdávaly v kroji, tím reprezentovaly svůj region. Střih, barva výšivky, ozdoby a další doplňky byly charakteristické pro oděv z určité oblasti. Kroj používaný jako svatební oděv byl honosnější, více zdobený aby se odlišil od běžného pracovního kroje. Nevěsta měla na hlavě tzv. partu, což byl věneček původně z pravých později umělých květů. Věneček nahrazoval funkci závoje. Přes ramena měla nevěsta polku – plachtu, která ji měla chránit před zlými silami. Většinou ji dostávala jako svatební dar.

Svatební kroj
Krojovaná svatba

Ve druhé polovině 19. století docházelo k pomalému odkládání svatebních krojů, které nahrazovaly svatební šaty, jak je známe dnes. Kroje však nikdy nevymizely ze šatníků a dodnes se používají při různých vesnických slavnostech hlavně v moravských regionech. Místní lid je na své kroje patřičně hrdý.


Svatební hryNeokoukané svatební hry k seznámení i pobavení

Spousta svatebních her je obecně známých a najdete je na téměř každé svatbě. Na jiné však narazíte málokdy a přitom nejsou o nic méně zábavné. Máme pro vás tipy na 4 neokoukané svatební hry, které seznámí, pobaví a možná i dojmou.

Číst článek

 

 


Mohlo by vás zajímat:



%d blogerům se to líbí: