Nápaditý svatební pomocník

Svatební fotograf

Svatební fotograf

Svatební fotograf je poměrně výrazná položka ve svatebním rozpočtu. Navíc jsou fotografie jedna z mála věcí, které vám po svatbě zůstanou. Je proto třeba výběr svatebního fotografa nepodcenit. Na co se zaměřit a podle čeho svatebního fotografa vybírat se dozvíte níže.

Cena

Začneme rovnou tím nejožehavějším tématem. Samozřejmě se vtírá otřepané klišé, že na fotografovi byste neměli šetřit a na cenu nebrat zřetel, protože fotografie je jedna z mála věcí, které vám ze svatby zůstanou. Ale je samozřejmé, že každý má jiný rozpočet, každý má jiné finanční možnosti a každý klade na fotografie jiný důraz a jiné nároky. Slovy kapely Visací zámek: „každý zboží má svýho kupce“ 🙂 Zamyslete se ale nad tímto. Vybrali jste si fotografa, jehož fotografie se vám opravdu líbí, je vám sympatický a prostě ho chcete, ale je nad váš rozpočet. Nestojí za zvážení, jestli neušetřit na dortu, který bude na 3 fotografiích a na stole vydrží zhruba 5 minut? Nebo ušetřit na limuzíně, která vás přiveze před obřadní místo? Nestačilo by, kdyby vás přivezl kamarád svým novým BMW? Pokud vám chybí pár tisíc na fotografa, kterého opravdu chcete, doporučuji ušetřit na jiných věcech a peníze investovat do fotografa. Samozřejmě, pokud nejlevnější balíček fotografa, kterého jste si vybrali je o desítky tisíc dražší, než je váš strop, asi nepomůže ani menší dort 🙂

Dejte si také pozor na podezřele levné nabídky. Pokud fotograf nabízí celodenní focení za 5 tisíc, byl bych velmi obezřetný a velmi pečlivě bych tuto investici zvažoval.

Fotografie

Zdá se to samozřejmé, tak proč o tom vůbec píšu. Fotografie je vlastně strašně subjektivní věc. Fotografie, které se mi líbí, se nemusí líbit vám, fotografie, které se líbí vám, se nemusí líbit mně. Každému se líbí něco jiného, každý preferuje jiný styl, každý má jinou představu o svých svatebních fotografiích. A nebavíme se tu pouze o rozdílu různých tříd fotografů. Znám několik špičkových světových svatebních fotografů, kteří dělají úžasné fotografie, které jsou oceňovány v různých mezinárodních soutěžích, a přesto bych si je pro svoji svatbu nevybral. Styl jejich fotografií mi prostě není blízký, „nesedí mi“, i přesto, že jsou to opravdu špičkové fotografie. Takže ve finále je to poslední slovo na vás. Jsou to vaše fotografie, měly by sedět vašemu stylu.

svatební fotka nevěsta ženich svatba

Lokalita

Doby, kdy byl v každém větším městě fotoateliér, do které se šlo po svatbě vytvořit portrét, jsou naštěstí pryč. Dnes se dělá svatební fotografie úplně jinak a s tím souvisí i to, že se nemusíte s výběrem svatebního fotografa omezovat na město, kde pořádáte svatbu. Nemusíte se dokonce omezovat ani na Českou republiku. Co vám v době internetu brání v tom, si zabookovat svatebního fotografa z Rakouska, z Itálie nebo z USA? Samozřejmě je nutné počítat s vyššími náklady (mimochodem, asi byste se divili, kolik účtují svatební fotografové mimo ČR:)). Náklady navíc se můžou týkat zejména dopravy a případně ubytování. Záleží na konkrétním fotografovi, jestli si účtuje cestovné nebo ne a celé je to o domluvě 🙂

svatební foto - nad řekou

Smlouva a jiné formality

Z nějakého důvodu nejsou smlouvy v ČR moc populární záležitost. Mějte ale na paměti, že smlouva chrání obě strany, jak fotografa, tak i vás. Ve smlouvě se svatebním fotografem by mělo být minimálně určeno co je předmětem díla, jak mohou jednotlivé strany s výsledným dílem nakládat, jaké je cena kompletního díla a jaké jsou podmínky zrušení smlouvy. Předejte tak zbytečným nedorozuměním a komplikacím.

Produkt a služby

Tímto nemyslím výsledné fotografie, ale celý servis, který vám fotograf nabízí. Svatební fotografie je něco natolik vznešeného a jedinečného, že si to zaslouží jistý servis. Pokud se spokojíte s fotografiemi vypálenými na CD nadepsané lihovým fixem, OK. Myslím si ale, že nějaké elegantní balení a případně krásné kožené album ve vás po letech vyvolá úplně jiné vzpomínky a emoce. Servisem se ale rozumí i způsob komunikace, ochota atd. Můj známý, jeden z nejlepších svatebních fotografů v ČR, říká, že klient by měl celou dobu spolupráce mít pocit, že je váš jediný klient a nic jiného, než vy a vaše potřeby pro něj neexistuje. Toho se snažím docílit i já.

svatební fotografie svatba

Osobnost

Záměrně nechávám osobnost nakonec, protože je to možná jedna z nejdůležitějších dílků skládačky, jak si vybrat správného svatebního fotografa. Je zapotřebí si uvědomit, že většinu dodavatelů na svatební den vidíte 2x. Když je objednáváte a když jim platíte. Ten člověk s fotoaparátem je vám ale celý den v patách. Dost často vidí například nevěstu ve spodním prádle, je s vámi v ty nejintimnější okamžiky dne i večera. Vidí věci, které byste cizímu člověku nikdy neukázali. A přesto je to cizí člověk. Pokud ale cítíte, že fotograf, kterého jste si vybrali, vám není až tak úplně sympatický, že se v jeho přítomnosti necítíte dobře nebo že je dokonce hrubý, nebo nějak jinak neomalený, doporučuji ještě zvážit výběr. Kromě toho, že se v průběhu dne nebudete cítit dobře, tak to hlavně bude vidět i na fotografiích. Pokud nebudete „v pohodě“, vždycky budete na fotografiích strnulí, v křeči a nebude to vypadat dobře. A to je věc, kterou ani sebelepší světlo, ani ten nejlepší objektiv neodstraní.

Takže. Vezměte si z těchto odstavců co se vám zrovna hodí. Zkuste se zamyslet a pokud jsme se třeba naladili na stejnou vlnu, můžete se podívat na moje portfolio na www.hotofoto.cz a případně si můžeme domluvit schůzku a probrat vaše představy. A samozřejmě vám přeji, ať fotograf, kterého si vyberete splní vaše očekávání na 110% 🙂

snubni prsteny

Mohlo by vás zajímat:%d blogerům se to líbí: