Nápaditý svatební pomocník

Jaké svatební hry jsou vhodné

Jaké svatební hry jsou vhodné

Určitě vás napadne, že by bylo hezké podpořit zábavu svatebních hostů již od počátku. Proto existuje řada svatebních her a zvyků, které začínají ještě před obřadem, další se pak uskutečnují po obřadu a ty zbylé během svatební hostiny a další zábavy.
Zde jsou uvedeny ty nejznámější z nich.

Zkouška ženicha a nevěsty před obřadem

Ženichova zkouška

U dveří domu nevěsty se umístí dvě věci – sekyra a láhev alkoholu. Podle pověr platí, že pokud se ženich chopí sekery, stane se z něj pracovitý manžel, jestliže však sáhne po láhvi, bude z něho pilec.

Nevěstina zkouška

Podobná zkouška jako se sekyrou a lahví alkoholu může potkat i nevěstu. Před dveře domu nevěsty se připraví hromádka smetí a smeták s lopatkou. Začne-li nevěsta smetí uklízet, tak z ní bude pilná hospodyňka. Překročí-li hromádku bez povšimnutí, bude z ní líná manželka.

Svatební hry těsně po obřadu

Svatební špalír

Poté, co novomanželé vychází z místa konání obřadu, svatebčané vytvoří dvě řady – uličku, kterou musí novomanželé projít. Svatebčané je při procházení pošťuchují a staví jim do cesty různé překážky, které jim mají překonání cesty ztížit. Novomanželé tak prokáží vůli řešit budoucí těžké časy a překážky v cestě jejich manželstvím.

Rýže vhozená na novomanželé

Zvyk házení rýže a dalších věcí jako jsou konfety, okvětní lístky růží na novomanžele, je obvykle realizován při průchodu svatebním špalírem. Má jim přinést šťastné manželství plné hojnosti a plodnosti.

Nasazení chomoutu a připevnění koule

Po východu novomanželů z obřadního místa někdo ze svatebčanů přiskočí k ženichovi a nasadí mu chomout a připevní vězeňskou kouli. Klíček od koule se schová a úkolem nevěsty je buď ho najít, nebo ženicha osvobodit starým rezavým pilníkem. Když se jí to nepovede, musí manžela vykoupit lahví alkoholu. Někdy je tento zvyk naopak modifikován tak, že se ženich sám musí osvobodit nebo vykoupit lahví alkoholu a nevěsta tu jako jeho zachránce vůbec nefiguruje.

Hry před svatební hostinou

Svezení na trakaři

Pár metrů před místem konání svatební hostiny předjede automobil některého ze svatebčanů nevěstu se ženichem a zahradí jim cestu. Nevěsta se ženichem musí zastavit a musí zaplatit mýtné. Ženich může „zaplatit“ lahví alkoholu, ovšem svatebčané prohlásí, že to nestačí a nechají pokračovat novomanžele pouze na trakaři. Trakař obdrží novomanželé pěkně zdobený mašlemi a fáborky s vystýlkou peřinami. Je na ženichovi, aby za hlasité podpory svatebních hostů dotáhl nevěstu na trakaři až na hostinu.

Střepy přinášejí štěstí

Před místem konání svatební hostiny rozbije kuchař či číšník talíř a nevěsta se ženichem to po něm musí uklidit. Ženich obdrží smetáček a nevěsta lopatku. Společnými silami střepy zametou a uklidí. Tradice uklízení střepů má přinést novomanželům štěstí do manželství a má je naučit spolupracovat.

Tajemné hrníčky

Číšník či moderátor her přinese a postaví před novomanžele obrácené hrníčky, které skrývají ve svých útrobách nějaký symbolický předmět. Nevěsta a ženich si potom každý vyberou, který hrníček se má otočit a podle toho, co se pod nimi skrývá, takové věci čekají manželé v budoucnu. Mince může varovat před chamtivostí, nicméně může být vyložena i jako úspornost, šroubek značí pracovitost, naušnice marnivost u nevěsty, u ženicha záletnictví, prstýnek věrnost atd.

 


Svatební hryNeokoukané svatební hry k seznámení i pobavení

Spousta svatebních her je obecně známých a najdete je na téměř každé svatbě. Na jiné však narazíte málokdy a přitom nejsou o nic méně zábavné. Máme pro vás tipy na 4 neokoukané svatební hry, které seznámí, pobaví a možná i dojmou.

Číst článek

 

 


 

Mohlo by vás zajímat:%d blogerům se to líbí: