Nápaditý svatební pomocník

PRŮVODCE SVATEBNÍ ETIKETOU ANEB I SVATBA MÁ SVÁ PRAVIDLA

PRŮVODCE SVATEBNÍ ETIKETOU ANEB I SVATBA MÁ SVÁ PRAVIDLA

Organizace svatby není jednoduchá záležitost zvlášť, když chcete dodržet všechna společenská pravidla, která předepisuje svatební etiketa. Uvědomujeme si, že při tom všem zařizování řešit ještě společenská pravidla je obtížné. Proto jsme pro vás připravili průvodce tím nejdůležitějším, co svatební etiketa vyžaduje.

CO SI PŘEDSTAVIT POD POJMEM SVATEBNÍ ETIKETA?

Je to vlastně takový nepsaný seznam pravidel, které si svatba, stejně jako každá společenská událost, žádá. Týká se hierarchie svatebních hostů, od které se pak odvíjí zasedací pořádek, pozvánky, řazení v koloně, nebo třeba organizace prvního tance.

Následující oblasti platí pro všechny typy svateb. Od noblesní svatby na zámku, až po venkovskou přírodní svatbu na statku, nebo v přírodě. Nebudeme v nich proto řešit motýlka a kravatu, nebo lokty na stole. Podíváme se na obecně platná doporučení pro slušné vystupování hostitelů i hostů.

POZVÁNKA PRO VŠECHNY

Dopředu si promyslete, kolik lidí na svatbě chcete mít. Podle toho si s partnerem vytvořte seznam svatebních hostů. Také si určete, koho pozvete na pouze na obřad a koho i na svatební hostinu. Všem hostům na vašem seznamu zašlete s alespoň měsíčním předstihem svatební oznámení. Ti, kteří jsou zváni také na hostinu, by měli mít u oznámení také kartičku s pozváním ke stolu.

Nezapomeňte upřesnit, zda se pozvání týká jen dané osoby, nebo také jeho/jejího partnera, případně dětí. Můžete také přidat kartičku s harmonogramem a pravidly vaší svatby. Na tuto kartičku můžete napsat, že žádáte potvrzení účasti. Budete tak mít přehled, s kolika lidmi můžete počítat.

NEJKRÁSNĚJŠÍ OBLEČENÍ PRO NEVĚSTU A ŽENICHA

Svatební etiketa jasně určuje, že nejvýraznější a nejkrásnější oblečení má mít nevěsta se ženichem. Jsou hlavním středem pozornosti a jejich oblečení musí být oslňující. Svatební oblek ženicha se odvíjí od nevěstiných šatů. Na svatbě by se měl muž svým oblečením přizpůsobit ženě. Měl by se svou nastávající dokonale ladit a to jak barevně, tak mírou noblesy a formálnosti.

Pokud si nevěsta zvolí vysoce elegantní a honosné šaty s dlouhou vlečkou, ženich by si měl obstarat žaket. U méně formálních svatebních šatů může ženich zvolit klasický tmavý oblek. V průběhu svatebního veselí ženich zůstává v obleku a nevěsta si může nachystat jednodušší a pohodlnější šaty na převlečení. Velmi oblíbený je nyní neformální styl, kdy má nevěsta pohodlné splývavé šaty a ženich jen kalhoty a košili, případně vestu.

Pokud se vdáváte/ženíte podruhé, mělo by být vaše oblečení střídmější, než na první svatbě. U mužů zůstává oblek, ale ženy by měly sáhnout po kostýmku nebo jednodušších šatech krémové či pastelové barvy.

Dalšími důležitými aktéry jsou rodiče snoubenců a svědci. Ti mohou také zářit, ale o trochu méně.  Ostatní svatebčané to se svým zevnějškem nesmí moc přehánět. Důležité je přijít vhodně a přiměřeně společensky oblečen (muži tmavý oblek a košile, ženy šaty/overaly/kostýmky přiměřené délky a barev) a příliš nevybočovat.

Úkolem snoubenců je dát svatebčanům dopředu vědět, v jakém stylu svatba bude (velká/malá, formální/uvolněná atd.). Ať se všichni stihnou připravit. Pokud plánujete svatbu v konkrétní barvě, nezapomeňte to uvést na svatebním oznámení, nebo napsat na svatební web.

 

ŽENICH PŘICHÁZÍ K NEVĚSTĚ

Ve svatební den ráno se snoubenci a nejbližší rodina (případně svědci) scházejí nejčastěji v místě pobytu nevěsty. Ženich s sebou přináší svatební kytici a dvě menší verze pro maminku nevěsty (v tomto je svatební etiketa neúprosná – přece maminka nebude mít prázdné ruce!) případně babičku, nebo svědkyni.

Nevěsta se dle etikety připravuje stranou od ostatních a se ženichem se znovu uvidí až na obřadu. Ženich zatím seznamuje rodinné příslušníky z obou stran, aby se všichni cítili příjemně a uvolněně. K tomu mu většinou pomáhá kapka tvrdého alkoholu.

SVATEBNÍ PROGRAM VÁM UŠETŘÍ STAROSTI

Pro své hosty můžete vytvořit jednoduchý a přehledný svatební harmonogram. Ten přiložte ke svatebnímu oznámení. Vyberte si jednoho člověka, který bude zodpovědný za organizaci a řešení nenadálých situací. Toho s harmonogramem předem seznamte. Co všechno může řešit?

 • Časový svatební harmonogram
 • Sestavení kolony vozidel
 • Usazování do vozů
 • Řazení průvodu
 • Předávání dokladů matrikářce
 • Organizaci oběda
 • Odvoz hostů
 • Placení personálu, fotografovi, hudebníkům apod.
 • Řešení nenadálých situací

ŘAZENÍ VOZIDEL CESTOU NA OBŘAD

Svatební etiketa určuje také řazení vozidel cestou na svatební obřad. Nazdobená auta se na obřad vydávají v následujícím pořadí:

 • Ženich se svou matkou
 • Otec ženicha s matkou nevěsty
 • Ostatní svatební hosté
 • Svědkové
 • Nevěsta se svým otcem

OBŘAD

Do obřadní síně (nebo prostoru svatebního obřadu) vcházejí svatebčané v jasně daném pořadí, které se příliš neliší od pořadí ve svatební koloně. Vchází tedy v následujícím pořadí:

 • Ženich se svou matkou
 • Svědci
 • Děti snoubenců, pokud už nějaké mají
 • Otec ženicha s matkou nevěsty
 • Prarodiče
 • Družičky
 • Další svatební hosté
 • Nevěsta se svým otcem

Ve většině případů vám paní matrikářka vysvětlí, kdo a kdy bude vcházet, takže si to nemusíte pamatovat zcela přesně.

Zasedací pořádek na obřadu je jasně daný. Na straně nevěsty (vlevo od oddávajícího) sedí její rodina, na straně ženicha (vpravo od oddávajícího) zase jeho nejbližší. Místo v první řadě je vyhrazeno rodičům, prarodičům a sourozencům snoubenců. V další řadě pak širší rodina a dále už libovolně ostatní svatební hosté.  Ženy chodí vždy po pravici mužů. Častou variantou je také špalír, který tvoří svatebčané a kterým prochází nevěsta s otcem k oltáři. Hosté by se měli seřadit podle toho, jak budou během obřadu sedět. Tím se zabrání zmatku při hledání místa ve chvíli, kdy otec předá nevěstu ženichovi. V případě, že nemáte jednoho z rodičů, může jej zastoupit někdo z blízké rodiny. Daný člověk by měl splňovat jen dvě podmínky – být starší a vdaný/ženatý. To proto, že doprovod snoubenců je cestou k oltáři symbolicky přivádí do stavu manželského

POŘADÍ VOZŮ CESTOU Z OBŘADU

 • Novopečení manželé
 • Rodiče nevěsty
 • Rodiče ženicha
 • Svědkové a družba s družičkou
 • Ostatní svatební hosté

ZASEDACÍ POŘÁDEK NA HOSTINĚ

Zasedací pořádek se liší podle uspořádání stolů. Nejčastější uspořádání je do tvaru písmen U a T. Velmi populární jsou také kulaté stoly.

Stůl do tvaru T a U

V uspořádání stolů do T a U sedí v čele stolu novomanželé. Vedle nevěsty je usazen otec a matka ženicha. Vedle ženicha zase matka a otec jeho novopečené manželky. Muži se vždy musí střídat se ženami. Následují prarodiče, svědci, pak přátelé a známí.

Soustava kulatých stolů

Novomanželé sedí u hlavního stolu (nebo v čele) spolu s rodiči. U vedlejšího stolu sedí na čestném místě prarodiče u dalšího pak svědci s partnery. Další zasedací pořádek je volný.

Obecně platí, že nejčestnější místa jsou uprostřed stolu a důležitost hostů klesá směrem k okrajům. Je také důležité dodržet zasedací pořádek mužů a žen v čele stolu, kde vedle nevěsty sedí rodiče ženicha a vedle ženicha zase rodiče nevěsty. Jejich pořadí je jakýmsi symbolem, že se tvoří nové sepětí dvou rodin. Kdyby měl každý z novomanželů vedle sebe své rodiče, jednalo by se o signál nevraživosti mezi oběma rodinami.

Ideální je dát na svatební stůl jmenovky, aby každý věděl, kde je jeho místo. Vyhnete se tím zbytečným zmatkům.

 

Proslov s přípitkem

Svatební hostina dle svatební etikety oficiálně začíná právě svatebním proslovem. Většinou začíná s proslovem tatínek nevěsty, pokračuje tatínek ženicha a proslov ukončuje jeden ze svědků. Proslov by měl mít nějaký koncept, být spíše kratší a trocha humoru mu rozhodně neuškodí. Jako přípitek se většinou podává šampaňské.

SVATEBNÍ DARY

U nás je zvykem předávat svatební dary buď ráno, během příprav, nebo potom na hostině nebo následné oslavě. Dary by podle etikety měla mát na starosti maminka nevěsty (případně svatební koordinátorka). Svatební dary mají novomanželům posloužit do nové domácnosti. Dnes je ale trendem darovat spíše finanční příspěvek. Pokud budete předávat peníze, zkuste je složit do nějakého originálního aranžmá. Novomanžele tím jistě potěšíte.

Novomanželé musí vymyslet strategické místo, kde se budou dary shromažďovat. V případě, že jste požádali o peníze jako svatební dar, nabídněte hostům hezkou krabičku, ošatku nebo třeba starou truhlu, kam budou moct obálky vkládat. Zhruba do dvou týdnů od svatby by měl ženich s nevěstou poslat všem oficiální poděkování za dary.

SVATEBNÍ TANEC

Prví svatební tanec patří novomanželům. Není jasně stanoveno, o jaký druh tance se má jednat, takže vaší fantazii se meze nekladou. Poté následuje tanec  ženicha s maminkou nevěsty a nevěsta tančí s tatínkem ženicha. Potom si každý z nich užije tanec se svými rodiči. I proto, že nebudete tančit jen se svým partnerem, je lepší si taneční kroky natrénovat s předstihem. Ať si pobyt na parketu opravdu užijete.

VÝSLUŽKY PRO HOSTY

Pokud chcete dodržet svatební etiketu do posledního puntíku, měli byste na konci svatebního veselí hostům poděkovat výslužkou, nebo drobnými dárkem na památku. Je to vyjádření vašeho vděku, že si udělali čas a byli v tento důležitý den s vámi.

Nejčastěji se hostům darují krabičky se svatebním cukrovím.  Nebo se nepodřídíte tradici a věnujete všem stále oblíbenější svatební dárky na památku. Nechte si vyrobit víno nebo marmelády se speciální svatební etiketou nebo rozdávejte malé květináčky s hyacinty či narciskami.

Výslužku by měli dostat také hudebníci, fotograf, kameraman případně oddávající a matrikář. Když se nechcete rozdáváním výslužky stresovat během svatby, můžete je rozvézt až následující den po svatbě. Za zvážení stojí i balíčky pro sousedy nebo kolegy z práce

KDO CO PLATÍ

Dle tradice rodiče nevěsty platí za svatební oznámení, svatební šaty, svatební dort, koláčky a cukroví, květinovou výzdobu, dále za dopravufotografa, hudbu a za jídlo na svatební hostině.

Rodiče ženicha většinou platí nápoje na svatební hostině a svatební cestu.

Nevěsta má na starosti koupit ženichovi košili a dále platí za ubytování pro hosty.

Ženich má na starosti snubní prsteny, svůj svatební oblek, kytici pro nevěstu, kytice pro maminky a myrty, a další správní poplatky se svatbou spojené.

V dnešní době se od těchto tradic více méně ustupuje. Záleží, jak se obě strany dohodnou. Často se konečný svatební rozpočet rozdělí na dvě stejné částky a rodiny zaplatí svatbu napůl. Ovšem většina párů si spíše svatbu platí sami nebo jim rodiče pouze přispívají.

Svatební etiketa vás nemusí svazovat

Rychlým letem svatební etiketou jsou ta nejdůležitější pravidla za námi. S ohledem na vaši konkrétní svatbu můžete určitě některé body vypustit. Pokud máte obřad na stejném místě jako slavnost, nemusíte jet svatební kolonou. Stejně tak na zahradní svatbě nemusíte pedantsky lpět na zasedacím pořádku. Hlavně ať se posadí Ti starší. Ze zbývajících pravidel svatební etikety se určitě nezblázníte.

Sledujte naši stránku Perfektní svatba na Facebooku a žádná svatební inspirace vám už neunikne.

 


NEJLEPŠÍ SVATEBNÍ DEKORACE? ŽEBŘÍK! ANEB ÚCHVATNÉ ŽEBŘÍKOVÉ VARIACE PRO VAŠI SVATBU

 

Svatební výzdoba dostává v posledních letech zcela nový rozměr a pomalu se do ní začleňují i věci, které si tradičně se svatbami nespojujeme.  A právě o jedné takové věci je dnešní článek. Žebřík má většina z nás spojen s malováním a nejrůznějšími opravami. Ale pojďte se podívat, jak kreativně se dá toto nářadí využít na vaší svatbě.

Číst článek 

 


 

Mohlo by vás zajímat:%d blogerům se to líbí: