JAK SE ZBAVIT PŘEDSVATEBNÍHO STRESU ZNAČKA: RYCHLE
Je to tady! Váš pan božský vás požádal o ruku. Po opadnutí prvotní euforie začínáte plánovat váš velký den. A přijde něco, co jste nečekala. Místo pocitů štěstí a těšení se na svatební den přijdou pochybnosti. Tlak okolí se plíživě zvyšuje a vy se dostáváte do stresu. Co? Stres? Vždyť svatba je přece šťastná událost! Jak se vyrovnat se svatebním stresem a nepodlehnout mu, se dozvíte v našem článku.
Plánování svatby není lehký úkol. Naopak! Je to velké množství věcí, které se musí zařídit a zkoordinovat tak, aby vše klaplo na jedničku. Snoubenci jsou pod velkým tlakem, kterému podléhají více ženy. Ty se pak dostávají do velkého stresu. Je to věc, o které se moc nemluví a něvěsty se často bojí svěřit svému okolí. Málokdo totiž dokáže pochopit, pod jakým tlakem jsou.
Z výzkumu, o němž informoval server Daily Mail, vyplývá, že se kvůli plánování svatby ošklivě pohádalo mezi sebou, s příbuznými či přáteli více než 60 procent párů. Tyto hádky a rozbroje jen zvyšují tlak a představují velký stres. Co vede k těmto rozporům?
OČEKÁVÁNÍ OKOLÍ
Internet je plný fotek dokonalých svateb. Častou příčinou rozporů a stresu, především pro nevěsty, je očekávání okolí. Hlavně nevěsty si přejí, aby všichni rodinní příslušníci byli s průběhem svatebního dne spokojeni. To je ovšem nemožný cíl. Ať se budete snažit sebevíc, vždy se najde někdo, kdo vaši svatbu (a možná i vás osobně) pomluví. Nemůžete se zavděčit všem. Nenechte se stresovat očekáváním vašeho okolí, ani hloupými poznámkami. Svatební den je o vás! A vaši hosté to musí respektovat, pokud na vaší svatbě chtějí být. A nezapomeňte, že nemusíte nikomu nic vysvětlovat. Na zvídavé otázky typu proč to máte tak a né onak odpovídejte klidně „protože jsme se tak dohodli“.
Udělejte si jasnou představu o tom, jak chcete, aby váš svatební den probíhal. A také co určitě nechcete. Můžete si vytvořit pravidla vaší svatby a ty pak hostům předat (buď se svatebním oznámením, nebo samostatně třeba online formou). Pro mladší hosty jsou pro tento účel ideální FB skupiny, kam budete psát všechny změny a doplňovat postupně program.
JSEM NA TO SAMA
Dalším velkým stresovým faktorem je samotné zařizování. 65 procent nevěst v průzkumu uvedlo, že jim partner s přípravou svatby pomáhal málo a 10 procent, že jim nepomáhal vůbec.
Je logické, že pokud vás partner požádal o ruku a chce si
vás vzít, bude se podílet na zařizování vašeho svatebního dne. Je to přece den vás obou. Bohužel většina nevěst zažije před svatbou pocit, že je na všechno sami a partner jim moc nepomáhá. Pak přicházejí pochybnosti o tom, zda je to opravdu ten pravý partner a jak se bude chovat v těžkých situacích po svatbě.
Pokud vás takovéto myšlenky napadají, hlavně zachovejte klid. S partnerem si sedněte a sepište si vše, co j potřeba na svatbu zařídit. Vysvětlete mu, že je to den vás obou a že potřebujete také jeho názory a pomoc. Rozdělte si, kdo z vás co zařídí a za co bude kdo zodpovědný. Možná se děsíte svěřit partnerovy důležité úkoly, ale věřte, že se to vyplatí. A pokud se bojíte, připomeňte mu, že pokud své úkoly nezařídí, bude to muset hostům ve svatební den vysvětlit sám (a už ho vidím, jak vysvětluje vaší 70 leté tetě, že musí jít ze svatby pěšky, protože nezařídil odvoz).
KOHO POZVAT A KOHO NE
Další velmi stresující záležitost je seznam hostů. Celá třetina párů se pohádá s nejbližšími o tom, kdo by měl být na svatbu pozván a kdo ne. Je to ožehavá a velmi citlivá otázka. Tady musíte s partnerem táhnout za jeden provaz. Domluvit se musíte především vy dva, to je základ. Sepište si každý svůj seznam hostů. Pak tyto seznamy dejte dohromady a společně projděte. Pravděpodobně budete škrtat, až se dostanete k finálnímu seznamu. Pokud jej máte a shodli jste se na něm oba, už ho neměňte! Tlak okolí bude samozřejmě narůstat a poznámky typu „proč jsi nepozvala tetu Růženu“ budou na denním pořádku. Opět tu platí to, že je to váš den a pokud jste někoho nepozvali, máte na to plné právo a nemusíte nikomu zdůvodňovat proč.
Pokud máte rozvedené rodiče, doporučuji si s nimi promluvit ještě před rozesláním pozvánek. Sami nejlépe víte, jaký vztah spolu mají a jaký vztah mají k novým partnerům svých protějšků. Informujte je proto dopředu, koho na svatbu chcete pozvat a tady i s vysvětlením proč. Nebudou pak překvapeni a budou se moci na celou situaci připravit dopředu.
A TO OPRAVDU MUSÍME?
Vaše okolí na vás nejspíš před svatbou nasype velké množství informací o tom, co na všechno na vaší svatbě nesmí chybět. Na klidu vám nepřidají ani internetové články s nejnovějšími svatebními trendy. Je samozřejmě skvělé se informovat, ale nenechte se stresovat tím, že musíte mít nejnovější svatební hit. Také nemusíte dělat všechny svatební tradice. Vyberte si jen to, co se vám líbí. Všem hostům jasně sdělte, že na vaší svatbě nemůžou očekávat únos nevěsty, nebudete štípat dřevo, ani házet kytici. Proč? Protože je to vaše svatba a tak to oba chcete.
Plánování svatby je těžký úkol. Bohužel většina vašeho okolí to nemusí úplně chápat a své všetečné poznámky a otázky na vás nemyslí nijak zle. Vy to ale můžete vnímat úplně jinak. Pokud vám to vadí, doporučuji být upřímná a sdělit svému okolí, že tyto otázky vás zbytečně stresují a že vše potřebné se dozví v pravý čas.
Svatba je opravdu šťastná událost. Těšte se na ni a snažte si užít také její přípravu, jak nejvíce to půjde.
Sledujte naši stránku Perfektní svatba na Facebooku a žádná svatební inspirace vám už neunikne.
NEOKOUKANÉ SVATEBNÍ HRY K SEZNÁMENÍ I POBAVENÍ
Při plánování svatby je potřeba myslet na svatební hry, které rozproudí zábavu a z nichž mohou vzniknout nezapomenutelné vzpomínky na svatební den. Spousta svatebních her je obecně známých a najdete je na téměř každé svatbě. Snad všichni znají svatební tombolu, limbo, zametání střepů, svatební strom nebo slepou bábu. Na jiné však narazíte málokdy a přitom nejsou o nic méně zábavné. Máme pro vás tipy na 4 neokoukané svatební hry, které seznámí, pobaví a možná i dojmou.