Inspirace svatby ve stylu Art Deco

Líbil se vám také film Great Gatsby? Považovali jste kostými tohoto filmu za úchvatné? Pak se vám určitě bude líbit i následující inspirace. Dvacátá léta se vrací v podobě úzkých svatebních šatů z elegantní krajky. Svatební oznámení jsou dekorována typickými ornamenty pro toto období. Kombinace luxusní zlaté s černou podtrhuje výjimečný styl.

Následující obrázky vám pomohou přiblížit atmosféru výše jmenovaného filmu a možná i vy se rozhodnete pro nadčasovou eleganci.

art deco svatby

Výběr svatebních šatů

Téměř každá žena si alespoň jednou představovala, jaké budou její svatební šaty. Snila o tom, jak se bude připravovat na svatbu a vybírat si své pohádkové šaty. V dnešní době je opravdu mnoho možností, jak šaty získat. Je velice důležité, aby šaty nevěstě seděly jak na těle, tak i na duši. Přeci jenom díky technologiím jako je fotoaparát a videokamera bude mít vzpomínky uchovány napořád.

Připravil jsem si pro vás několik tipů, na co nezapomenout při výběru šatů.
svatebni-saty-kylilah_det3 svatebni-saty-olivia svatebni-saty-samina

Styl svatby
Šaty by měly korespondovat se stylem svatby nebo alespoň nebýt s ním v přímém rozporu. Je dobré zohlednit i místo konání obřadu. Např. pro svatbu v  kostele se příliš nehodí odhalený model šatů.

Hledejte inspiraci
Před vstupem do svatebního salonu nasbírejte inspiraci v nejrůznějších svatebních magazínech, webových stránkách svatebních salonů. Prohlédněte si časopisy se svatební tématikou nebo prolistujte katalogy se svatebními šaty. Vytvoříte si tak představu o tom, jaké šaty se vám líbí a ve svatebním salonu vám pak lépe pomohou s konkrétním výběrem.

Půjčit, koupit anebo ušít
Na tuto otázku si budeme moci odpovědět až ve chvíli, kdy si stanovíte rozpočet na šaty. I když každá nevěsta by chtěla mít vlastní šaty ušité na míru, ne každý si to může dovolit. Mnohdy je nejlevnější variantou návštěva půjčovny, ale nemusí to být vždy pravda. Přáním každé nevěsty je to, aby si svatební šaty oblékla jen jednou, a proto si myslím, že si je můžete jen půjčit. Přeci jen budete mít velké množství fotek na památku a šaty nebudou zbytečně zabírat místo ve vašem šatníku. Pokud si ale šaty necháte ušít, můžete si být jistá, že vy i vaše šaty budete jedinečné.

Šaty musí přesně padnout
Šaty vám musí přesně padnout a neexistují žádné šaty, které padnou na každou postavu. Z toho důvodu si vždy nechte poradit od své poradkyně (přítelkyně) a od zkušeného personálu salonu. Důležité je neudělat zásadní chybu v tom, že si řeknete, že do svatby zhubnete a vezmete si šaty menší, než je Vaše současná konfekční velikost. Může se stát, že šaty ve výsledku nebudou sedět v místech, kde předtím padly perfektně.

svatebni-saty-briasvatebni-saty-aurorasvatebni-saty-delphine

Nezapomeňte na pohled zezadu
Až budete stát u oltáře, každý ze svatebčanů se bude dívat na vaše záda. Nepodceňujte proto vzhled šatů ze všech úhlů pohledu.

Hlavně trpělivost
Nesmíte se nechat rozladit tím, když vám první vyzkoušené šaty nepadnou tak, jak si přejete. Znamená to, že na vás ty nejlepší teprve někde čekají. Nemusíte si vybrat šaty hned první den. Je dobré mít srovnání. Vybírejte tak dlouho, jak budete potřebovat, a hlavně si to pořádně užijte.

Kontaktujte salon předem
Vždy než půjdete do salonu, je lepší si domluvit schůzku předem. Už jen z důvodu, že bude obsluha věnovat svůj čas jenom vám a také vám řekne v jaký den budou mít nejvíce šatů. Některé šaty mohou být v určitý dny půjčené a pak si je prostě nemůžete vyzkoušet.

Pozvěte si přítelkyni (rádkyni)
Je vhodné mít sebou někoho, kdo vám upřímně poradí a nebojí se vám říct i nepříjemnou pravdu do očí. Rádců by nemělo být ani málo, ani příliš. Při výběru se však řiďte především vlastním instinktem.

Výběr závoje
Pokud chcete mít závoj, vždy ho zkoušejte k vybraným šatům. Ne každý závoj se hodí ke všem šatům. Mám pro vás také dobrou radu. Pokud plánujete mít vyčesaný účes na svatební den, udělejte si alespoň culík. Pomůže vám to při zkoušení a v lepší představě.

svatebni-saty-kylilah_det3svatebni-saty-yardleighsvatebni-saty-kylilah

Myslete i na svůj pocit
I když vaše přítelkyně budou říkat, jak vám to sluší, ale vy se v šatech nebudete cítit dobře, nenechte se zviklat a zkoušejte dál, jsou to vaše šaty a jen vy je oblečete o svůj svatební den. Šaty by měly dobře držet na místě, abyste nebyla zbytečně nervózní.

Nezapomeňte na pohodlí
Musíte si uvědomit, že svatební šaty budete mít skoro celý den, proto by měly být pohodlné. Zkuste se v šatech projít, zatancovat si, posadit se, ohnout nebo natáhnout ruku. Pokud vše půjde a šaty se vám líbí, máte vyhráno. Ano, jsou to ty pravé.

Doplňky
Nezapomeňte na doplňky. Při jejich výběru myslete na rozpočet, jelikož za doplňky můžete zaplatit stejně nebo i více než za svatební šaty. Určitě budete potřebovat boty, silonky, spodní prádlo, případně vlasové doplňky, kabelku, něco přes ramena a v nepodlení řadě závoj.

V poslední řadě smlouva
Pokud si budete šaty půjčovat, pořádně si pročtěte smlouvu, než jí podepíšete. Ano jistě, říkají to všichni, ale něco na tom bude. Nebudete pak překvapené až budete šaty vracet.

Uložit

Uložit

Svatební oznámení laserem vyřezanou krajkou

Svatební oznámení, které je vyřezané laserem? Nic nereálného.
Poslední dobou se to používá častěji a častěji. Donedávna se dělali jen výseky, ale ty mají svá omezení. Drobné výseky se dělali velice obtížně a v některých případech to nebylo ani možné.

Dnes přišel na řadu laser (digitální výsek), který udělá i ty nejemnější krajky. Pomocí laseru se dá udělat i mnoho doplňků na svatbu jako jsou například košíčky na cupcake, ozdoby na svatební tabuli, nebo také postavičky na dort a mnoho jiného.

Podívejte se sami na nápady druhých a nechte se inspirovat.

Laser

Čím vylepšit zimní svatbu?

Přes vaši zimní svatbu můžete nabízet hostům horké nápoje – od horké čokolády, po horké ovoce až po různé druhy čajů, které si mohou sami namíchat. Také vždy potěší možnost zahřát se u teplého krbu nebo si na sebe vzít kožíšek, deku nebo papuče. Tím vším můžete vašim hostům dopřát útulné pohodlí při sdílení společného zážitku.

Zima je také obdobím pro zimní sporty a radovánky. Můžete do svatební zábavy zahrnout bruslení, soutěže v koulování nebo stavění ze sněhu a to vše pak zakončit horkou vířivkou.

Podívejte se na inspirační obrázky.

zimni vychytavky

Svatební šaty v různých barvách

Svatební šaty máme většinou v bílé barvě. Proč je tomu tak?

Až do 18. století, ale i po velkou část století 20. si nevěsty ve svatební den oblékaly sváteční šaty, které mohly použít i při jiných, méně výjimečných, příležitostech. Princezny a kněžny se vždy oblékaly do výrazných a bohatě zdobených svatebních šatů, volily však spíše barvy zlaté nebo stříbrné. Za průkopnici  tradice bílých šatů je označována anglická královna Viktorie, která je zvolila při sňatku se svým bratrancem Albertem ze Saxe-Coburg v roce 1840. Svatební šaty v bílé barvě jsou od té doby považovány za symbol čistoty a nevinnosti.

Dnešní doba je však moderní a vrací se k různorodým barvách. Např. s odvážným konceptem netradičních černých svatebních šatů přišla na trh světoznámá návrhářka svatebních šatů Vera Wang, která následující sezónu vytvořila kolekci v odvážné červené.

Pojďme se podívat co jiného se krom bílé dnes nosí!

barevne-saty

 

 

Kde nosit (zá)snubní prsten?

ZÁSNUBNÍ PRSTEN

U nás se dává většinou jen ženám. Ale například v zámoří ho nosí i muži. Místo prstenu mohou muži dostat například hodinky nebo jiný pěkný dárek.

VÝZNAM PRSTŮ PRO NOŠENÍ PRSTÝNKU

Prstýnek se nosí na levé ruce, jelikož ta je blíže k srdci. Proč ale na prsteníčku?

Podle starých Číňanů má každý prst svůj význam. Zkuste si dát dlaně k sobě a pak zkusit oddělit jednotlivé prsty. Některé půjdou oddělit lehce, jiné skoro vůbec..

www.uzdrav.sk

Palce lze oddělit jednoduše. Představují naše rodiče, které jsou našimi kořeny a od kterých se dříve či později oddělíme a vytvoříme si vlastní rodinu.

Podobně je to s ukazováčky, které představují naše sourozence. Ačkoliv může být pouto mezi vámi silné, každý si jednou založíte vlastní rodinu a budete žít vlastní život.

Prostředníčky jsou uprostřed a představují tak nás samotné a naši osobnost. Ty neoddělujme, zůstávají jako pevný základ.

Prsteníčky představují životní partnery a prsty od sebe oddělit moc nejdou. S životním partnerem totiž cítíme silné pouto, vytváříme nový společný osobní prostor pro život, prostor, kde se můžeme schoulit i nabrat sílu.

Malíčky je možné už zase oddělit jednoduše, ale až naposledy 🙂 Představují naše potomky. Stejně jako jsme se na začátku oddělili my, jednou se i od nás oddělí naše děti a budou pokračovat v ten správný čas v koloběhu života.

ZÁSNUBNÍ I SNUBNÍ PRSTEN

A jak nosit oba prsteny dohromady?

 • Na levé ruce, oba na prsteníčku. Ale to může být nepohodlné a mohou zaniknout.
 • Na levé ruce, každý na jiném prstu (většinou prostředníček)
 • Zásnubní prsten na pravé ruce, snubní na levé

Při nošení prstenů dohromady nebo na sousedních prstech je však třeba počítat s tím, že prsteny se mohou rychleji opotřebovat vzájemných dotykem a třením. Platí, že čím komplikovanější zdobení a strukturu prsten má, tím je náchylnější k poškození.

ZAJÍMAVOSTI O ZÁSNUBNÍCH DARECH

Například moji přátelé si jako zásnubní “prsteny” nechali vyrobit kožené nátepníky na ruce s motivy stromu života. Oba měli stejný rovnocenný a krásný dar a doplněk, který se nemusí nosit všude. Na svatbě k nim ještě přibyly klasické snubní prsteny.

Jiný známý požádal o ruku svou partnerku a dal jí dřevěný prstýnek, který sám vyrobil, aby si pak mohla vybrat krásný stříbrný prstýnek dle svého výběru a námětu. Umím si stejný scénář vybavit s romantickým prstýnkem z pampelišek či jiných běžně dostupných květin.

snubni-prsteny

 

 

Jaké doklady potřebujete k uzavření sňatku?

EOP_predni_stranaPo výběru místa a termínu ke svatbě se obraťte na matriční úřad, co jehož správního obvodu dané místo spadá. V případě církevní formy je nutné se obrátit na osobu pověřenou oprávněnou církví nebo náboženskou společností.

Jako první je třeba vyplnit dotazník, který je k nalezení na stránkách ministerstva vnitra. Stáhnout si jej můžete zde:

 Na matrice musíte k dotazníku předložit:

 • rodný list

 • doklad o státním občanství

 • výpis údajů z informačního systému evidence obyvatel o místě trvalého pobytu

 • výpis z evidence obyvatel o osobním stavu

 • pravomocný rozsudek o rozvodu předchozího manželství, nebo úmrtní list zemřelého manžela, popř. pravomocné rozhodnutí soudu o zrušení partnerství, nebo úmrtní list zemřelého partnera.

V případě církevního sňatku je navíc třeba předložit oddávajícímu osvědčení vydané matričním úřadem, v jehož správním obvodu má být manželství uzavřeno.

SVATBA S CIZINCEM

Pokud je Váš snoubenec/snoubenka cizinec je třeba aby všechny přiložené doklady byly opatřeny ověřením a úředně přeloženy do českého jazyka.

Stejně tak je třeba vyplnit výše zmíněný dotazník a doložit jej následujícími doklady:

 • rodný list
 • doklad o státním občanství

 • doklad o právní způsobilosti k uzavření manželství, který nesmí být k datu uzavření manželství starší 6 měsíců

 • potvrzení o osobním stavu a pobytu, je-li cizím státem vydáváno

 • úmrtní list zemřelého manžela, jde-li o ovdovělého cizince; tento doklad není třeba předkládat, je-li tato skutečnost uvedena v dokladu o právní způsobilosti k uzavření manželství

 • pravomocný rozsudek o rozvodu manželství, je-li cizinec, který chce uzavřít manželství, rozvedený

 • potvrzení o tom, že bude manželství v domovském státě cizince uznáno
  za platné, je-li uzavíráno zástupcem

 • pravomocné rozhodnutí soudu o zrušení partnerství, anebo úmrtní list zemřelého partnera, jde-li o cizince, který žil v partnerství

 • doklad, kterým je možné prokázat totožnost

Navíc je nutné doložit potvrzení o oprávněnosti pobytu na území České republiky (vydávané Policií), to se však netýká občana EU, státu Dohody o Evropském hospodářském prostoru, nebo jeho rodinného příslušníka. Toto potvrzení nesmí být ke dni uzavření manželství starší 7 pracovních dnů.

POPLATKY za uzavření manželství

Zvláštní poplatek za uzavření manželství se neplatí. Je tady však pár vyjímek:

 • 3000 Kč zaplatíte, pokud jste oba cizinci.

 • 2000 Kč zaplatíte, pokud je cizinec jeden z vás.

 • 1000 Kč zaplatíte, pokud se chcete brát mimo úředně stanouvenou dobu a místnost.

 • 500 Kč zaplatíte za vydání vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství.

Zdroje: Ministerstvo vnitra, Portál veřejné správy