Nápaditý svatební pomocník

15 OTÁZEK O SVATEBNÍM MÍSTĚ, KTERÉ MUSÍ PADNOUT, NEŽ SE DEFINITIVNĚ ROZHODNETE

15 OTÁZEK O SVATEBNÍM MÍSTĚ, KTERÉ MUSÍ PADNOUT, NEŽ SE DEFINITIVNĚ ROZHODNETE

Výběr místa obřadu a svatební hostiny představuje první a nejzásadnější krok v rámci svatebních příprav. Jakmile máte vybráno místo, můžete plánovat vše ostatní. Jak ale vybrat to správné svatební místo? Na co se při výběru ptát? Pojďme si to společně projít.

Vybrat vhodné svatební místo je základem pro skvělou svatbu. Perfektní místo na svatbu splňuje všechny tři základní požadavky: má volný váš termín, majitelé a personál jsou milí a vstřícní a prostředí zcela odpovídá vaší vysněné svatbě. Co je tedy nutné promyslet, ještě než začnete s výběrem.

Typ místa

Toužíte mít obřad i svatební hostinu na jednom místě? Nebo vám nevadí přejezd mezi místem obřadu a hostiny. Myslete na tom, že s každou lokalitou navíc se vám svatba prodražuje. Přejezdy jsou také náročnější na čas i organizaci. Nejvýhodnějším řešením je mít obřad i svatební hostinu, včetně případného ubytování, na jednom místě.

Ujasněte si, jaký styl se vám líbí

Jaký styl by vaše svatba měla mít? Jiné místo budete volit pro bohopřírodní svatby a jiné pro svatby v zámeckém stylu. Myslete také na to, že pokud se rozhodnete pro svatbu ve velmi populárním stylu (například venkovská /přírodní svatba), pak budete o svatební místo muset doslova bojovat se zástupem dalších párů.

Stanovte si rozpočet

Velmi důležitý krok. Pokud totiž víte, jakou maximální částku jste schopni a ochotni za svatební místo zaplatit, rychle eliminujete všechna místa, která si nemůžete dovolit. A naopak, pokud seženete místo, jehož pronájem je levnější, než je váš finanční limit, můžete pak více investovat třeba do svatebních dekorací.

Promyslete počet hostů

Chcete malou komorní svatbu, nebo naopak velkolepou? Alespoň zhruba odhadněte, kolik hostů na vaší svatbě bude. Každé svatební místo má určitou kapacitu. Velmi lehce tak eliminujete nevyhovující místa.

Místo před rezervací osobně navštivte

Vybrali jste své favority a zaslali poptávku. Teď je na řadě příjemnější část a to osobní návštěva vámi vybraných míst. Vždy, pokud máte tu možnost, jeďte se na dané místo podívat osobně. Určitě doporučuji otestovat i místní kuchyni. Lépe si představíte výzdobu, rozložení stolů, seznámíte se s personálem a zeptáte se na vše podstatné.

A na co byste se měli ptát?

1. Máte volný náš svatební termín?

Většinou tuto informaci už máte z předchozí komunikace, ale ujištění se vždy hodí.

2. Jaká je maximální kapacita?

Ptejte se nejen na vnitřní prostory restaurace, ale také na možnost venkovního posezení, nebo kapacitu obřadu.

3. Jaká je kapacita ubytování?

Kolik pokojů mají k dispozici a volných ve váš termín? Pokud máte na svatbě vozíčkáře, ptejte se na bezbariérový pokoj. Umožňují ubytování se psem? (to jsme třeba řešili my, většina hostů co spali, měli s sebou psy). Mají vybavení pro rodiny s malými dětmi?

4. Jaká je cena pronájmu, na jak dlouho a co vše zahrnuje?

Zjistěte si přesně, co máte v rámci pronájmu zajištěno. Některá místa vám pronajmou jen prostor a vše ostatní si zařizujete sami. Někde je  v rámci pronájmu zapůjčení nádobí, ubrusů, někde dokonce i výzdoba. Někde platíte zvlášť za pronájem restaurace, zvlášť za zahradu a zvlášť za místo obřadu.

5. Máte minimální konzumaci? Co se stane, pokud ji nepřekročíme?

Pokud vám místo zajišťuje také catering, vždy se na tuto otázku zeptejte! Abyste zbytečně neplatili více, než musíte.

6. Jak, kdy a v jaké výši se platí záloha a jaké jsou podmínky odstoupení od smlouvy?

Většina svatebních míst vám závazně rezervuje termín až po zaplacení zálohy. Její výše se může lišit. Vždy se zeptejte, zda je záloha vratná. Osud je nevyzpytatelný a nikdy nevíte, co se může stát. Také smlouvu o pronájmu prostor s detailním popsáním všech služeb, které máte zaplaceny, chtějte vždy písemně.

7. Musíme využít svatební dodavatele místa svatby? Nebo si můžeme vybrat svoje?

Některé lokace spolupracují s konkrétními dodavateli. Pokud je tomu tak, pak vám lokace nedovolí si domluvit například svoji floristku, nebo cukrářku. Druhou variantou je, že byste museli za využití svých dodavatelů zbytečně platit.

8. Existuje varianta pro případ špatného počasí?

Velmi podstatná dotaz, pokud počítáte s venkovním obřadem. Některá místa mají salónky a další prostory. Vždy se na ně běžte podívat a ptejte se, zda se tam vejde počet hostů, se kterým počítáte na obřad. Některá místa vám mohou nabídnout za příplatek postavení venkovního stanu.

9. Není problém s hlukem po 10. hodině večer?

Pokud je lokace v obydlené části města, mají někteří sousedé nepěkný zvyk po 10. hodině večer volat policii pro rušení nočního klidu. Řešením jsou buď lokace mimo centrum, podzemní prostory, nebo speciálně upravené a odhlučněné lokace. Každopádně se zeptejte, abyste se mohla připravit na všechny eventuality.

10. Mohou tu být psi? Za jakých podmínek?

Pokud palujete mít na svatbě svého psa, vždy se ptejte, zda může do objektu a za jakých podmínek. Někde mohou psi běhat volně, někde je musíte mít na vodítku a ještě s náhubkem, jinde zase nesmí vstoupit na trávník atd.

11. Můžeme tu používat svíčky, okvětní plátky růží, rozbíjet talíř?

Zejména svíčky, případně prskavky, mohou být v některých  lokacích problémem. Jinde budou například odmítat rýži, kvůli nutnosti ji pak uklízet. Většinou má ale lokace připravenou alternativu, jako bublifuky, nebo svíčky například jen na terase a podobně.

12. Můžeme mít vlastní víno a alkohol? Jaké jsou poplatky za špuntovné a korkovné?

Většinou je vždy cenově nejvýhodnější přivézt si vlastní alkohol. Pokud máte oblíbené lokální vinařství, nebo třeba vlastní slivovici přivezte si je. Protože tím ale restaurace přicházejí o peníze, účtují si většinou poplatek za každou lahev vína a každý litr tvrdého alkoholu. Ptejte se na výši tohoto poplatku. Většinou ale i přes tento poplatek vyjde vlastní alkohol stále levněji.

13. Kdy můžeme přijet prostory nazdobit? Do kdy musíme druhý den dekorace odstranit?

Většina míst vás pustí na místo den před svatbou večer a pak brzy ráno. Vždy se zeptejte, zda je před vaším termínem ještě nějaká akce. Pokud ano, může být problém najít časový prostor pro nazdobení. Domluvte se proto na konkrétním termínu příprav a ten si nechte písemně potvrdit do smlouvy.

14. Jak běžně svatba probíhá? (Kde se konají obřady? Kde se převléká nevěsta?)

Tím, že si s někým na místě projdete nejběžnější scénář svatebního dne, bude pro vás jednodušší si vlastní svatbu na tomto místě představit a případně navrhnout změny. Určitě se ptejte například, kde se převléká nevěsta, jak bývají rozmístěny stoly, jak se nevěsta dostane na místo obřadu, aby ji nikdo neviděl, jestli jsou v okolí hezká místa na focení a podobně.

15. Je tu kde parkovat?

Pokud nejsou vaši hosté místní, musí mít kde zaparkovat. Zeptejte se tedy, jaká je kapacita parkoviště, jestli je hlídané a jestli je placené. Tuhle informaci je pak dobré zahrnout do údajů na svatební pozvánce, nebo oznámení, aby se hosté případně mohli porozhlédnout po parkování jinde.

Výše zmíněné dotazy vám pomohou se informovaně rozhodnout a vybrat to nejlepší svatební místo. Sledujte také, jak bude provozní/majitel reagovat na vaše náměty a požadavky. Zda vám ochotně vyjde vstříc. Protože zařídit se dá vše, je to jen o lidech.

Sledujte naši stránku Perfektní svatba na Facebooku a žádná svatební inspirace vám už neunikne.

 


PES NA SVATBĚ?!

Svatba je jedním z nejkrásnějších dní v životě. Chceme mí po boku všechny, které milujeme. Často to kromě rodiny a přátel jsou také naši čtyřnozí mazlíčci. Jak se na svatbu s pejskem připravit? Na co si dát pozor? A jaké jsou možnosti, pokud pejska na svatbě mít nebudete? Čtěte dál a vše se dozvíte.

Číst článek 

 

 


 

Mohlo by vás zajímat:%d blogerům se to líbí: