Nápaditý svatební pomocník

JSTE SVĚDEK? VÍTE CO VÁS ČEKÁ? ANEB ROLE SVĚDKA A JAK JI ZVLÁDNOUT S PŘEHLEDEM

JSTE SVĚDEK? VÍTE CO VÁS ČEKÁ? ANEB ROLE SVĚDKA A JAK JI ZVLÁDNOUT S PŘEHLEDEM

Je to tady! Byli jste požádáni, abyste šli za svědka. Skvělé! Být svědkem na svatbě je velká pocta a zároveň také závazek. Svědkové jsou druzí nejdůležitější lidé na celé svatbě. Jaké budete mít úkoly a co se od vás očekává? Pojďme si to společně projít.

Pokud jste byli požádáni, abyste na svatbě někoho blízkého šli za svědka, můžete se cítit poctěni. Tato role je velmi důležitá a svědčí to o tom, že vám nevěsta/ženich plně důvěřují. Vašim úkolem nyní bude jejich důvěru nezklamat.

Co přesně vlastně role svědka na svatbě obnáší? 

První je ta oficiální, jasně daná část. Vaší hlavní povinností je být osobně přítomen během obřadu, mít u sebe platný občanský průkaz a na konci obřadu podepsat úřední dokument, který zpečetí sňatek nevěsty a ženicha.

Druhou rovinou je rovina neoficiální, kdy se na tom, co se od vás očekává, dopředu dohodnete s nevěstou a ženichem. Některé povinnosti svědků, dnes nahrazují svatební agentury a koordinátoři, kteří zajistí hladký průběh celého svatebního dne.

O co vás však mohou nevěsta s ženichem požádat během příprav a jaká je tradiční úloha svědků? Pojďme si to trochu přiblížit.

Svědek ženicha

Od svědka ženicha se v průběhu svatební hostiny tradičně očekává slavnostní přípitek novomanželům, který zahájí svatební veselí. Přípitek si můžete připravit podle sebe. Kreativitě a originalitě se meze nekladou. Během přípitku byste měli poděkovat všem zúčastněným hostům. Doporučujeme napsat si přípitek dopředu a trochu natrénovat, abyste jej nemuseli číst z papíru. Díky tomu bude přípitek působit osobněji.

Na všech dalších povinnostech se dohodněte dopředu s nevěstou a ženichem. Tradičně se od svědka ženicha očekává, že bude hlídat snubní prstenya občanky. Dále se stará o fotografa, kameramanahudbu (DJ či kapelu) a odvoz hostů. Dohlíží na to, aby svatební den probíhal přesně podle představ novomanželů. V případě absence profesionálního organizátora svatby tuto roli přebírá právě on.

Nejpopulárnější a nejoblíbenější povinností svědka ženicha je organizace rozlučky se svobodou. Tady se můžete opravdu vyřádit. Záleží jen na vás, jak bude rozlučka vypadat. Rozlučka by měla být překvapením pro ženicha, a proto by účet za rozlučku měl platit svědek a ostatní účastníci akce. Nedoporučujeme dodržovat tradici, že rozlučka by měla proběhnout den před svatbou. Myslete na to, že ženich musí být druhý den ráno fit, aby stihnul všechny svatební přípravy. Takže rozlučku plánujte raději v dřívější termínu.

Svědek nevěsty

Nevěsty si nejčastěji volí jako svědkyně své nejlepší kamarádky, nebo sestry. Svědkyně pomáhá nevěstě již s přípravami svatby a to především s výběrem svatebních šatů, svatebního účesulíčení. Také pomáhá vybírat svatební doplňky.

Ve svatební den pomáhá nevěstě obléci se do svatebních šatů a doprovází ji ke kadeřnici a vizážistce. Pokud se nevěsta líčí a češe sama, je jí přitom nápomocna. Pokud nevěsta nemá družičky, může nevěstě nést vlečku.

Svědkyně by měla být celý svatební den po ruce nevěstě, kdyby cokoliv potřebovala. Měla by mít u sebe kosmetiku, pro případnou úpravu nevěsty během focení a v průběhu hostiny.

Také u svědka nevěsty se očekává organizace rozlučky se svobodou, která by pro nevěstu měla být překvapení. Zde se rozlučka zpravidla plánuje v dostatečném předstihu před svatbou. Účet je opět na ni a ostatní účastníky tohoto večera. U rozlučky nevěsty jsou většinou svědkyně velmi kreativní – vytvářejí různá témata rozluček a k nim i dárečky, placky či šerpy pro nevěstu a ostatní hosty a hodně často vymýšlí i různé hry, aby tato oslava byla co nejoriginálnější.

 

 

 

 

 

Další nedílnou součástí úkolů svědků je vytvoření svatební zábavy pro hosty a novomanžele.

Výše uvedený výčet samozřejmě není konečný. Nevěsta s ženichem vás mohou požádat v rámci příprav a průběhu svatby o další věci. Časté je, že svědkové pomáhají se zdobením místa hostiny. Vyzvedávají cukroví nebo květiny, případně mají další povinnosti.

Být svědkem je v každém případě skvělý zážitek. Buďte hrdí na to, že jím můžete být a maximálně si to užijte .

Sledujte naši stránku Perfektní svatba na Facebooku a žádné noviny ze světa svateb vám už neuniknou.

 


NEOKOUKANÉ SVATEBNÍ HRY K SEZNÁMENÍ I POBAVENÍ

Svatební hryPři plánování svatby je potřeba myslet na svatební hry, které rozproudí zábavu a z nichž mohou vzniknout nezapomenutelné vzpomínky na svatební den. Spousta svatebních her je obecně známých a najdete je na téměř každé svatbě. Snad všichni znají svatební tombolu, limbo, zametání střepů, svatební strom nebo slepou bábu. Na jiné však narazíte málokdy a přitom nejsou o nic méně zábavné. Máme pro vás tipy na 4 neokoukané svatební hry, které seznámí, pobaví a možná i dojmou.

Číst článek 

 

Mohlo by vás zajímat:%d blogerům se to líbí: